Інсульт

Як відомо, мозковий інсульт – це клінічний синдром раптових фокальних чи глобальних порушень церебральної функції, які тривають понад 24 год., або ведуть до смерті без будь-якої явної причини, крім васкулярної.

Чинники ризику розвитку мозкового інсульту:

 • Некориговані: вік, стать, спадковість, расова належність.
 • Кориговані: АГ, вади серця та порушення ритму, ЦД, гіперхолестеринемія, паління як активне, так і пасивнене, зловживання алкоголем, надмірна вага, дієта, гіподинамія, ТІА, стеноз каротидних артерій, порушення коагуляційних та реологічних властивостей крові.

Інсульт виникає тоді, коли припиняється або значно послаблюється надходження крові до частини мозку. В результаті цього мозок не отримує в достатній кількості кисень та необхідні йому поживні речовини. Через кілька хвилин клітини мозку починають помирати.

Інсульт - це стан, що потребує невідкладної медичної допомоги, оскільки своєчасне надання медичної допомоги може звести до мінімуму пошкодження головного мозку і можливі ускладнення.

Зверніть увагу на наявність нижче вказаних симптомів, якщо ви маєте підозру на те, що у вас або у когось поряд може виникнути інсульт. Також запам’ятайте, коли розпочалися ці симптоми, оскільки їх тривалість може мати значення для вибору лікування.

Основні симптоми:

 • Порушення ходи.
 • Порушення мови і розуміння слів.
 • Параліч або оніміння на одній стороні обличчя або всього тіла. Ви можете відчути раптове оніміння, слабкість або параліч на одній стороні тіла. Спробуйте підняти обидві руки над головою. Якщо одна рука починає падати, у Вас може бути інсульт. Аналогічним чином, з одного боку рот може спадати вниз при намаганні усміхнутися.
 • Порушення зору з одного або обох боків.
 • Головний біль. Раптовий сильний "грім серед ясного неба" головний біль, який може супроводжуватися блювотою, запамороченням або порушенням свідомості.

Основною метою лікування хворих на інсульт являєтся наступне:

 • дати хворому оптимальний шанс вижити;
 • звести до мінімуму наслідки інсульта для хворого і осіб, які доглядають за ним!

Концепція “ Час – мозок”- одна з найважливіших у тактиці лікування інсульту.

На сьогоднішній день стратегія лікування гострого ішемічного інсульту передбачає два основних патогенетичних напрямки:

 • реканалізацію закупореної судини (центральної артерії), або відновлення/підсилення адекватної перфузії ішемізованої тканини мозку;
 • нейропротекцію ішемічної напівтіні або захист нейронів від ушкоджувальної дії ішемічного і запального каскаду на клітинному і молекулярному рівнях.

Коли слід негайно звернутися до лікаря?

Якщо Ви помітили будь-яку з вказаних вище ознак, навіть якщо вона змінюється або зникає, негайно викликайте швидку медичну допомогу. У випадку інсульту кожна хвилина на рахунку. Не чекайте, навіть якщо симптоми інсульту починають зникати. Чим пізніше почати лікування інсульту, тим більша ймовірність пошкодження мозку та виникнення інвалідності. Щоб забезпечити максимальну ефективність лікування інсульту, необхідно доставити хворого в лікарню протягом 60 хвилин від появи перших симптомів.

Що можна зробити під час очікування швидкої?

Почніть штучне дихання рот у рот, якщо у людини зупинилося дихання. При виникненні блювоти поверніть голову хворого на бік, щоб запобігти потраплянню блювотних мас в легені. Не давайте хворому їсти і пити.

Типи інсульту

Є два основних типи інсульту. Найпоширеніший тип - ішемічний інсульт - результат блокади току крові по артерії. Інший тип - геморагічний інсульт – відбувається в результаті крововиливу із судини мозку. Транзиторна ішемічна атака (ТІА) - іноді називають мікроінсультом – виникає в результаті тимчасового порушення кровотоку через мозок.

Ішемічний інсульт

Майже 80% інсультів - ішемічні інсульти. Вони відбуваються, коли артерії мозку звужуються або заблоковані, в результаті чого різко скорочується кровотік в мозку (ішемія). Відсутність кровотоку позбавляє клітини мозку кисню і поживних речовин, клітини можуть почати вмирати протягом декількох хвилин.

Найбільш поширеними ішемічними інсультами є:

 • Тромботичний інсульт. Цей тип інсульту виникає, коли згусток крові (тромб) формується в одній з артерій, що постачає кров'ю мозок. Згусток зазвичай формується в ділянках, вражених атеросклерозом - хворобою, при якій артерії забиті жировими відкладеннями (бляшками). Процес може відбуватися в одній з двох сонних артерій, що проходять по шиї і несуть кров до мозку, а також в інших артеріях шиї або мозку.
 • Емболічний інсульт. Емболічний інсульт виникає, коли згусток крові формується у кровоносних судинах поза мозком - зазвичай у серці - і з током крові потрапляє у більш вузькі артерії мозку. Цей вид кров'яного згустку називається емболом. Причиною часто є нерегулярне серцебиття (миготлива аритмія). Це порушення серцевого ритму може призвести до формування кров'яних згустків у камерах серця, які звідси подорожують в інші частини тіла.

Геморагічний інсульт

Крововилив - це медичний термін для кровотечі. Геморагічний інсульт відбувається, коли кровоносна судина в мозку протікає або розривається. Крововиливи в мозок можуть виникнути в результаті ряду причин, які впливають на кровоносні судини, в тому числі неконтрольовано високий кров'яний тиск (гіпертонія) і слабкі місця у стінках судин (аневризми). Менш поширеною причиною крововиливу є розрив артеріовенозної мальформації (АВМ), що представляє собою клубок тонкостінних кровоносних судин і є вродженою патологією.

Є два типи геморагічного інсульту:

 • Внутрішньомозковий крововилив. При цьому типі інсульту відбувається вилив крові із кровоносної судини мозку в навколишні тканини з пошкодженням клітин. Клітини мозку пошкоджуються також внаслідок порушення кровопостачання. Високий кров'яний тиск є найчастішою причиною цього типу геморагічного інсульту. При тривалій гіпертонії високий кров'яний тиск може стати причиною тріщин і руйнування дрібних артерій всередині мозку, що приводить до крововиливу.
 • Субарахноїдальний крововилив. При цьому типі інсульту кровотеча розвивається в артеріях поблизу поверхні мозку і крововилив відбувається в простір між поверхнею мозку та черепом. Про кровотечу часто сигналізує раптовий сильний головний біль. Цей тип інсульту зазвичай пов'язаний з розривом аневризми, яка може бути вродженою або розвивається з віком. Після крововиливу кровоносні судини мозку можуть хаотично розширюватися або звужуватися (спазм судин), викликаючи пошкодження клітин мозку, подальше обмеження притоку крові до частин мозку.

Транзиторна ішемічна атака (ТІА)

Транзиторна ішемічна атака (ТІА) - іноді називають мікроінсультом - це короткочасний епізод появи симптомів, аналогічних тим, які виникають при інсульті. Причиною транзиторної ішемічної атаки є тимчасове зниження притоку крові до частини мозку. У більшості випадків ТІА триває менше п'яти хвилин.

Як і при ішемічному інсульті, TIA відбувається, коли тромб порушує притік крові до частини мозку. Але на відміну від інсульту, для якого характерна більш тривала відсутність кровопостачання і часто незворотні пошкодження тканин, TIA не викликає значних пошкоджень, оскільки блокування судини є тимчасовим.

Викликайте невідкладну медичну допомогу, навіть якщо симптоми хвороби починають зникати. Якщо у вас спостерігався епізод TIA, це означає, що судини, які йдуть до мозку, частково заблоковані або звужені і ви маєте великий ризик розвитку інсульту зі значними пошкодженнями. Важко диференціювати інсульт та ТІА, керуючись тільки наявністю симптомів хвороби. Частина симптомів проходить навіть при наявності інсульту з пошкодженням головного мозку.

Ускладнення

Інсульт може викликати тимчасову або постійну інвалідність, в залежності від часу, на протязі якого мозок страждає від відсутності кровотоку і від того, яка частина мозку постраждала.

Ускладнення можуть включати:

 • Параліч або втрата м'язових рухів. Іноді відсутність кровотоку мозку може викликати параліч однієї сторони тіла або втрату контролю над певними м'язами, наприклад, на одній стороні обличчя людини. Фізіотерапія може привести до покращення рухів м'язів або зменшення паралічу.
 • Порушення мови або ковтання. Інсульт може призвести до порушення контролю над м'язами в горлі та роті, що затруднює мовлення, ковтання та процес їжі в цілому. Для людини наявність афазії може бути важким станом, при якому вона відчуває труднощі вираження думок за допомогою мови. Заняття з логопедом та психотерапевтом може поліпшити цей стан.
 • Втрата пам'яті або проблеми з розумінням. Як правило, люди, які перенесли інсульт, мають певні порушення пам'яті. Інші можуть відчувати труднощі при прийнятті рішень, міркувань і розуміння концепцій. Покращення може бути зв'язане з реабілітаційною терапією.
 • Біль. Деякі люди, які перенесли інсульт, можуть скаржитись на біль, оніміння або інші дивні відчуття в тих частинах тіла, які постраждали від інсульту. Наприклад, якщо інсульт викликав втрату відчуття в лівій руці, ви можете відчувати поколювання в цій руці. Ви також можете стати чутливим до змін температури. Це називається центральний біль при інсульті або центральний больовий синдром. Зазвичай ускладнення розвивається через кілька тижнів після інсульту і з часом може проходити. Іноді потребує лікування.
 • Зміни в поведінці і самодопомога. Люди, які перенесли інсульт, можуть стати більш замкнутими і менш соціально активними. Вони можуть втратити здатність піклуватися про себе і часто потребують стороннього догляду і повсякденної турботи.

Успіх лікування цих ускладнень буде варіювати від людини до людини.

Обстеження та діагностика

Для визначення найбільш підходящого методу лікування бригада швидкої допомоги повинна з'ясувати, який тип інсульту у хворого і які частини мозку постраждали. Необхідно виключити інші можливі причини симптомів, такі як пухлина мозку або реакція на наркотики. Лікар може використати такі обстеження:

 • Фізичне обстеження. Лікар розпитає вас або члена сім'ї про симптоми хвороби, час їх виникнення, ліки, які ви приймаєте, наявність травм голови, вашу особисту та сімейну історію хвороби. Він перевірить кров'яний тиск, прослухає серце та звуки (шуми) над сонними артеріями, що може вказувати на атеросклероз. Лікар може також використати офтальмоскоп для перевірки наявності ознак крихітних кристалів холестерину або тромбів в кровоносних судин в задній частині ока.
 • Аналізи крові. Аналізи крові дають важливу інформацію про те, як швидко згортається ваша кров, який є рівень цукру в крові, чи є у вас інфекція, який рівень основних хімічних показників крові, що є важливим для вибору методу лікування інсульту.
 • Комп'ютерна томографія (КТ). Зображення мозку, яке відіграє ключову роль у визначенні наявності інсульту і його типу. Комп'ютерна томографія з використанням ангіографії є спеціалізованим дослідженням, при якому барвник вводиться в вену, а рентгенівські промені створюють 3-D зображення кровоносних судин в області шиї і головного мозку. Лікарі використовують це дослідження при аневризмах та артеріовенозних мальформаціях, для оцінки ступеня звуження артерій. КТ без ангіографії може забезпечити зображення мозку і показати крововиливи, але надає менше інформації про кровоносні судини.
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ). При цьому типі обстеження сильне магнітне поле і радіохвилі створюють 3-D зображення мозку. МРТ може виявити пошкодження тканин мозку при ішемічному інсульті. Магнітно-резонансна ангіографія (МРА) використовує магнітні поля, радіохвилі і барвник, що вводиться в вену, для оцінки артерій шиї і головного мозку.
 • Ультразвукове дослідження сонних артерій. Ця процедура може показати звуження артерій або наявність тромбів в сонній артерії.
 • Артеріографія.
 • Ехокардіографія. Ультразвукова технологія, що створює зображення серця і дозволяє лікарю виявити тромби в порожнинах серця.

Лікування інсульту

Невідкладна терапія інсульту залежить від його типу - ішемічний чи геморагічний інсульт.

Для лікування ішемічного інсульту лікарі повинні швидко відновити притік крові до мозку.

Терапія з використанням препаратів для розрідження крові повинна розпочатися протягом 4,5 години - і чим швидше, тим краще. Це покращує шанси на виживання, а також зменшує ускладнення інсульту. Для цього використовують:

 • Аспірин є найбільш доведено ефективним препаратом для негайного лікування ішемічного інсульту, зменшення ймовірності повторного. Доза препарату може варіювати.
 • Інші препарати, що розріджують кров, такі як варфарин, гепарин та клопідогрель, ривароксабан також можуть використовуватись, але не для екстреного лікування, а для первинної і вторинної профілактики ішемічного інсульту, обобливо при фібриляції передсердя.

При лікуванні ішемічних інсультів часто необхідне проведення процедур, які повинні бути виконані як можна швидше. Це наступні процедури: 1-ТЛТ за умови дотримання показань; внутрішньовенне введення тканинного активатора плазміногену (ТАП). Деяким пацієнтам з ішемічним інсультом буде ефективним введення тканинного активатора плазміногену (ТАП) в межах 3-4,5 години, який приводить до розчинення тромба і відновлення току крові в блокованій артерії.

Онопрієнко О. П. кандидат медичних наук, лікар вищої категорії, завідуючий ангіоневрологічним відділенням

Читайте також: