Лісові кліщі

Сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад. Як правило, їх менше в суху, жарку погоду і більше в прохолодну, похмуру. Особливо активні перед дощем.

Лісові кліщі малорухливі і не сидять на верхніх гілках дерев, а навпаки, розміщуються на рівні підліска: кінчиках травинок, листі нижніх гілок кущів.

Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла з букетами квітів, тваринами.

Щоб вберегтися від присмоктування кліщів необхідно використовувати репеленти, вдягати обтягуючий, без відкритих ділянок одяг світлих тонів. Так, як кліщ вибирає місце для присмоктування з ніжною, тоненькою шкірою і “подорожує” по тілу біля 30 хвилин, тому слід робити самоогляди кожні 30-60 хв. під час перебування на природі та після повернення додому.

Лісовий кліщ при укусі виділяє спеціальну речовину, на зразок анестезії, тому його присмоктування може пройти непомітно. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), що часто для людини залишається непомітним.

При відсутності можливості звернутись до лікаря, видалення кліща проводять самостійно: розхитуючи його з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, слід повільно його видалити разом з хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. 

Всім особам, що підпали під напад кліща, рекомендується протягом двох тижнів слідкувати за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу звертатись до лікаря-інфекціоніста.