Що таке інсульт, і як його перемогти


Запам'ятайте ознаки гострого інсульту:

  • Раптова слабкість м'язів, заніміння в області обличчя, руки, ноги або однієї половини тіла;
  • Раптове порушення мовлення та розуміння звернутої мови;
  • Раптова повна або часткова втрата зору на одне або обидва ока;
  • Раптовий незвичайно сильний головний біль;
  • Раптова втрата рівноваги, головокружіння, нудота у поєднанні з іншими вищеперерахованими ознаками.

Щоб врятувати пацієнта з гострим інсультом, негайно телефонуйте 103!

Перевірте чи може виникнути у Вас інсульт


Інсульт— гостре порушення мозкового кровообігу, що спричинює ушкодження тканин мозку і розлади його функцій. За характером перебігу інсульти поділяють на геморагічні та ішемічні. Цереброваскулярні захворювання і найбільш важкі їх форми — гострі порушення мозкового кровообігу — є найважливішою медико-соціальною проблемою, що наносить колосальну утрату здоров'ю нації.

Україна належить до тих країн, де показник частоти розвитку інсульту вище, ніж середній показник в Європі. Щороку вперше хворіють на мозковий інсульт від 100 до 120 тис. жителів країни. Більше третини усіх мозкових інсультів сталися у людей працездатного віку. За минулий 2013 рік в Броварському районі зареєстровані 626 випадків інсульту, смертність - 20%.

Інсульт залишається основною причиною інвалідизації населення країни. Це захворювання є тягарем для сім’ї хворого, що значно знижує якість життя та працездатний потенціал оточуючих. Тільки 10% хворих повертаються до роботи, 20% потребують сторонньої допомоги, у 30% розвивається порушення пам'яті та уваги. Це проблема, яка має велике соціально-економічне значення. Перш за все, інсульт вимагає багато мужності від хворого і багато терпіння від його  близьких,  тому що  інсульт, або гостре порушення мозкового кровообігу - найгрізніше захворювання судин головного мозку. І проте, не дивлячись на сумну статистику, можливе поліпшення ситуації. Так, якщо правильно побудувати систему профілактики, діагностики, етапного лікування і реабілітації хворих, тобто побудувати так, як це повинно бути в цивілізованому суспільстві. Відома аксіома — хворобу легко попередити, чим лікувати. Шанс є, якщо не упущений час.

Наприклад, профілактика ішемічного інсульту, який відноситься до розряду найбільш важких і поширених форм цереброваскулярної патології, дозволяє зменшити захворюваність ним на 45-50%. Йдеться про усунення провідних чинників ризику, таких, наприклад, як артеріальна гіпертонія. Цьому, на жаль, не завжди приділяється належна увага, а лікування частенько розглядається під кутом терапевтичного нігілізму, коли інсульт визначається як фінал попереднього загального судинного захворювання, а деколи і життя. Застосувавши систему лікування артеріальної гіпертонії, можна зменшити число людей, хворих інсультом,  майже вдвічі.

Ми зіткнулися з ще однією соціальною проблемою —  приголомшливою неінформованістю населення про те, що таке інсульт. Коли у людини раптом виникає інфаркт міокарду, він найчастіше маніфестує різкими болями в грудях. Нестерпимі болі вимушують хворого негайно звернутися за медичною допомогою. А чим “підступний” інсульт? Перш за все тим, що на перших етапах його розвитку (а йдеться не лише про хвилини, але і години, добу) жодних больових відчуттів людина, як правило, не переживає. У хворого німіють рука, щока, злегка змінюється мова, інколи з'являється запаморочення. Такі симптоми частенько не роблять його безпорадним. Через стереотипи, що склалися, хворому і в голову не приходить звернутися до лікаря. Він удається до домашніх засобів: зігріває руку, робить розтирання і ін. Упускається дорогоцінний час: “швидку” викликають, коли фахівцям важко активно, а головне ефективно, втрутитися в процес хвороби. Тому що інсульт розглядається нами не як подія, а саме як процес, що розвивається в часі і просторі, з еволюцією осередкової церебральної ішемії від незначних функціональних змін до необоротного структурного ураження мозку — некрозу. Період послідовних клітинних і субклітинних реакцій, що відбуваються протягом перших декількох годин від початку розвитку гострого порушення мозкового кровообігу, є тим самим “вікном терапевтичних можливостей”, коли адекватна терапія може зменшити розміри ураження мозку і поліпшити результат інсульту. Більшість дослідників обмежують рамки “терапевтичного вікна” 4 - 6 годинами.

Невже біля “вікна надії” настільки жорсткі часові межі, що після цього нічого не можна змінити? І що треба робити, щоб не упустити цей шанс? — Зрозуміло, кожен хворий індивідуальний, і хвороба протікає по-різному. Але рахунок дійсно йде на години. На Заході навіть поліцейські навчені правильно ставити діагноз, щоб боротися за життя людини. У нас же деколи медичні працівники, якщо вони не пройшли спеціальної підготовки, можуть помилятися. Або візьміть реакцію перехожих на людину, що впала: нетверезий. Хоча цілком можливо, що у нього сталася мозкова катастрофа. Тому проблема малої інформованості населення і недостатньої настороженості медичних працівників — наше загальне упущення. Адже як буває? Приїжджає по виклику “швидка” і починає лікувати вдома. А завдання, і наші настанови — при перших же підозріннях на інсульт доставити хворого в ангіоневрологічне відділення, або реанімаційне де буде надана спеціалізована, кваліфікована медична допомога.

Спеціалізоване відділення ангіоневрології  для хворих з ГПМК, що включає 13 палат підвищеного комфорту на 1-2-3 ліжка, створено в Броварській ЦРЛ більше 20 років тому. Але реалії сьогодення, досвід Західних передових клінік, інсультних центрів, дають підстави надіятися на поліпшення  надання медичної допомоги хворим на інсульт за покращанням економіки, держава, місцева влада, адміністрація лікарні, народні депутати допоможуть відкрити, оснастити  «Блок інтенсивної терапії для тяжких хворих на інсульт» по принципу «Stroke Unit».  У практику його роботи упроваджені новітні досягнення світової ангіоневрології, накопичений власний значний досвід, що дозволяє вирішувати завдання, які раніше здавалися непідсильними. У відділенні працюють чуйні, доброзичливі лікарі, медичні сестри, молодші медичні сестри. Серед них 5 лікарів вищої кваліфікаційної категорії, 5 лікарів першої кваліфікаційної категорії, два лікаря невропатолога мають науковий ступінь - кандидата медичних наук, Заслужений лікар України.

Стосовно основної теми - це розкриття суті інсультів як вельми неоднорідних за своєю природою станів. Окрім їх ділення на геморагічні і ішемічні, що принципово важливе для визначення ранньої терапевтичної стратегії, оскільки крововиливи в мозок частенько можуть бути усунені лише нейрохірургічним методом, а для цього є фахівці нейрохірургічного центру  у нашій лікарні. Виявилося різноманіття причин ішемічного інсульту. І це також украй важливо, оскільки виділення конкретного підтипу ішемічного інсульту і призначення адекватного лікування можуть зумовити успішний результат захворювання. І навпаки, помилка у визначенні дійсної причини ПМК може спричинити неефективність лікування.

Здається, що проблема лікування ішемічного інсульту вирішена?   — На жаль, це далеко не так. Дійсно, зараз у розпорядженні ангіоневропатолога є щонайширший арсенал медикаментозних засобів. Але вони не виліковують інсульт, а допомагають обмежити процес, уникнути прогресування стану, інколи запобігти повторному порушенню мозкового кровообігу. І тут виникає проблема вибору оптимального препарату в даному конкретному випадку. Не лікавитимемо, засобів багато, більше — імпортних, дорогих, але немає таких універсальних ліків, які були б абсолютно ефективними в плані зворотного розвитку ішемічного ураження мозку і дозволяли повністю позбавити хворого від важкої недуги. Потрібно не лише сучасні ліки, але і зусилля багатьох фахівців, щоб максимально допомогти пацієнтові. Добре, надали допомогу в гострому періоді хвороби, а що далі робити з хворим?   — Системи реабілітації хворого після порушення мозкового кровообігу саме як системи, в масштабах держави у нас немає. Її не існує на відміну від такої, наприклад, в тих, що перенесли інфаркт міокарду. Це вельми прикро, оскільки грамотно побудована реабілітація істотно змінює стан хворого. До завершення її курсу пацієнти з важкими руховими і мовними дефектами стають повністю автономними в межах палати. Це надзвичайно важливо, коли людина може обслуговувати себе сама. З ним менше клопоту буде і удома. 

Відомо, що інсульт, все ж частіше зустрічається у чоловіків. В цьому плані вони менш адаптовані до різних несприятливих дій. Не останню роль грає вітчизняна алкоголізація, причому не найякіснішими напоями, куріння, наркотики. До речі, не секрет, що все частіше залучаються до алкоголю, куріння і молоді жінки. Сьогодні на жаль, хранителькам домівки, дуже важко, і вони цим звичками, певно намагаються заспокоюватися. Постійні субстресові стани, тривога за дітей, їхнє майбутнє, турботи про хліб насущний, звичайно ж, не додають здоров'я. Не боюся повторити, грамотно організована профілактика, етапне лікування і реабілітація — ось ті складові системи, яка може бути дієвою і ефективною за умови, якщо буде задіяна в масштабах всієї країни. Як правильно відмічено у вирішенні недавньої колегії МОЗ України, існуюча система надання медичної допомоги хворим з ГПМК не забезпечує потреби населення в ній і вимагає нових організаційно-методичних підходів з врахуванням сучасних досягнень медичної науки і практики, соціально-економічних умов, що змінилися. А широка поширеність цереброваскулярних захворювань і тягар їх наслідків багато в чому пояснюються украй слабкою профілактичною роботою як на рівні первинної профілактики лікарями загальної практики (боротьба з артеріальною гіпертонією, цукровим діабетом, ішемічною хворобою серця, а саме аритміями та екстрасистоліями, курінням, алкоголізмом, організація раціонального харчування), так і на рівні вторинної профілактики-попередження повторних інсультів, раціональною реабілітацією. Але медики не зможуть своїми силами вирішити цю щонайгострішу проблему. Це завдання всього суспільства і держави.

Наведений давній постулат, якого має дотримуватися кожна людина, яка прагне бути здоровою, щасливою сама і бачити біля себе здорових рідних і близьких, а далі, читайте ознаки гострого інсульту та запам’ятайте!

«Якщо людина сама не стежить за своїм здоров’ям, то важко знайти лікаря, який  знає кращий  засіб для її здоров’я, ніж вона сама» - Сократ,V ст.. до н.е.

Онопрієнко О. П. кандидат медичних наук, лікар вищої категорії, завідуючий ангіоневрологічним відділенням

Читайте також: